fbpx

O mnie

Cześć! Mam na imię Karolina i piszę zdrowo o diecie i lifestyle’u. Jestem dietetykiem klinicznym i chętnie pomogę osiągnąć Twoje wymarzone cele dzięki współpracy online.

Ostatnie posty

  Sorry, no posts matched your criteria.

Warzywa w chorobach tarczycy – jakie wolno jeść?

Wiem, że wiele osób, przy chorobach tarczycy, unika niektórych warzyw jak ognia, zwłaszcza w niedoczynności i Hashimoto. Niestety niekiedy to ogromny błąd i już wyjaśniam dlaczego.

 

Warzywa krzyżowe a tarczyca

Przede wszystkim chodzi mi o mit, który narósł głównie w okół warzyw krzyżowych, do których, dla przypomnienia, zaliczamy:

 • brokuł,
 • brukiew,
 • jarmuż,
 • kalafior,
 • brukselkę,
 • kapustę.

hashimoto brokuły

 

Owszem, te warzywa są bogate w związki anytodżywcze, tak zwane goitrogeny.
Owszem powodują one blokowanie przyswajania jodu. Co w efekcie będzie powodować zmniejszenie wytwarzania hormonów tarczycy.
Jednak nie wiele osób wie, że wystarczy obgotować te warzywa (koniecznie z otwartą pokrywką!). W ten właśnie sposób praktycznie całkowicie pozbywamy się szkodliwych dla naszej tarczycy związków.

Dlatego nie powinno się unikać tych produktów, ponieważ są bardzo zdrowe i tak naprawdę przynoszą nam więcej benefitów niż szkody.

Ponad to jeśli chodzi o warzywa krzyżowe to w szczególności nie powinny rezygnować z nich kobiety. To właśnie w nich znajdziemy substancję tzw. DIM, która działa na zmniejszenie przewagi estrogenowej, a jest ona niestety w dzisiejszych czasach często zaburzona u pań.

A nie wiem czy wiecie, że na przykład zaledwie 90 g brokułu, pokrywa całkowite zapotrzebowanie dzienne na wit. C i K! Więc jak widzicie – nie warto rezygnować z takiego bogactwa witamin i minerałów.

Jednym wyjątkiem może być stwierdzona alergia lub nietolerancja pokarmowa, na któryś z tych warzyw.
Jeśli źle się czujesz po którymś z tych produktów to też na siłę nie powinieneś go jeść, tylko dlatego, że jest zdrowy. Musisz słuchać swojego organizmu i wiedzieć czego potrzebuje, a czego już niekoniecznie.

Pamiętaj, że w goitrogeny jest również bogata: kasza jaglana, fistaszki, soja, truskawki, jarmuż.
Rozwiązanie? Jemy je, ale nie codziennie i nie w dużych ilościach. Oczywiście co się da to gotujemy!

Wskazówka: osoby z nadczynnością tarczycy, chorobą Graves Basedow’a mogą sobie pozwolić na większą ilość tych produktów na surowo, aby przyhamować nadprodukcję hormonów.

 

A warzywa psiankowate? Można?

Kolejna kontrowersyjna kwestia to to, że warzywa psiankowate, czyli:

 • pomidory,
 • ziemniaki (oprócz słodkich),
 • bakłażana,
 • paprykę

trzeba unikać…

Czy, aby na pewno? Niekoniecznie…

 

W przypadku tych produktów chodzi głównie o nadwrażliwość pokarmową, a przez to wzmożony atak na tarczycę.  Jednak nie jest to reguła, choć psianki są o wiele częściej nietolerowane od innych warzyw.
Ten temat głównie dotyczy osób z Hashimoto lub Grave’s Basedow’em.

Ok, w niektórych przypadkach i podejściach faktycznie warto wyeliminować te produkty. Często przynosi to rezultaty w postaci zmniejszonych przeciwciał anty-Tpo, anty-Tg.

Jednak jeśli nie masz stwierdzonej nadwrażliwości/alergii to na początku lepiej się skupić na innych podstawach takich jak niskoprzetworzona i bogatoodżywcza dieta oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Dopiero wtedy możemy wprowadzać dodatkowe zmiany i eliminacje.

Pamiętaj tylko, aby nie jeść warzyw psiankowatych codziennie, a najlepiej co 3-4 dni. Zazwyczaj jeśli jemy coś bardzo często i w dużych ilościach, to występuje większe prawdopodobieństwo, że dany produkt będzie nam szkodzić.
Nawet jeśli uważa się go za bardzo zdrowego.

 

Podsumowując

Jak zawsze wam powtarzam, i jak możecie wywnioskować również z tego artykuły, dieta musi być w każdej sytuacji dopasowana INDYWIDUALNIE. Jednej osobie może coś szkodzić, a inne nie, więc nie ma sensu wpadać w panikę i od razu rezygnować z większości produktów.

Musimy słuchać swojego organizmu i kierować się również wynikami badań. Aby coś zadziałało to również potrzebujemy czasu, a wiele osób o tym niestety zapomina.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze diety to chętnie pomogę. Klik: współpraca.

Comments: 2

 • reply

  Iza

  17 czerwca 2020

  Podoba.mi się stwierdzenie, że musimy słuchać swojego organizmu. Mój mi podpowiada ,wręcz żąda lodów i czekolady w ogromnych ilościach, a ważę już 95 kg. Nie mogę więc to słuchać.

Post a Comment